מבנה מסוכן הינו בניין שמכיל ליקויים במעטפת החיצונית או בחדר המדרגות שיוצרים סכנה לציבור, הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בגושים רופפים של טיח ובטון, מרפסות ומעקות רופפים, חלודה בברזל שמשמש לחיזוק הבטון ועוד. הסיבה שכל אלו

מהווים סיכון היא שהבניין או חלקים ממנו עלולים להתמוטט ולגרום הן למצב שאי אפשר לגור בבניין או במקרים קיצוניים לפגיעה בנפש.

למעשה, לאו דווקא מדובר בליקויים בתוך הדירות, אלא במקרים רבים אלה ליקויים חיצוניים שהופכים את הבניין למבנה מסוכן וזאת הסיבה שבגללה דורשים מבעלי הדירות לממן את עבודות השיפוץ. לחילופין, בעלי הדירות יכולים לשקול שיפוץ הבניין במסגרת תמ"א 38 ו/או פינוי-בינוי, פתרון זה יכול להתאים לבעלי דירות שאין להם אפשרות כלכלית לממן עבודות שיפוץ למבנה המסוכן.

במדרג המסוכנות המכוננת את סמכויותיה השונות של העירייה, יש 3 דרגות:

מבנה מסוכן שעלול לסכן את המחזיקים, הציבור או הנכסים הסמוכים. ניתן לומר כי זו דרגת "המסוכנות" הנמוכה ביותר, שכן זהו מבנה שחלקים ממנו עלולים להוות סכנה, אך הוא יציב ולכן לא מבקשים להרוס אותו, אלא לחזקו ולמנוע הינתקות של חלקים ממנו, באמצעות אישורים הנדסיים של מהנדסי בניין, ניתן לבצע חיזוק מבנה מסוכן ואף לבצע תמ״א 38. 

מבנה מסוכן שיש בו סכנה ממשית למחזיקים או לציבור או לנכסים הסמוכים. מדובר במבנה שאינו יציב ושיש להרסו או לאטמו מאחר ולא ניתן לשפצו. במצב זה מוצא צו הריסה, אך לבעל הנכס שמורה האפשרות להגיש השגה על צו ההריסה ועל מהנדס העירייה לדון בה.

מבנה מסוכן שיש בו סכנה מיידית למחזיקים, לציבור או לנכסים סמוכים. מדובר במבנה "מט ליפול" המהווה סכנה אמתית וממשית. כאשר בניין נמצא מתאים להגדרה זו, ניתן להרסו מיידית ואף לפנות ממנו את הדיירים בסיוע המשטרה.